Prohlížíte starou verzi této stránky. Zobrazit aktuální verzi.

Porovnat s aktuální Zobrazit historii stránky

« Předchozí Verze 14 Další »

K dispozici je několik typů operací, které je třeba vybírat v závislosti na očekávaném chování:

Fixní čas

Představuje operaci jejíž doba trvání nezávisí na množství požadované položky. Může se jednat například o přepravu nebo nákup - přeprava jednoho kusu položky trvá stejně jako přeprava 100 kusů této položky. Je-li operace typu fixní čas, je potřeba definovat pouze dobu trvání této operace (viz Struktura formuláře operace).

Proměnný čas

Představuje operaci, u které doba trvání roste lineárně s množstvím. Tzn. například výrobní operace, kde je doba trvání určena rychlostí výroby stroje. Celková doba trvání této operace je dána jako: Doba trvání + Doba trvání za jednotku* Množství

Alternativní

Představuje volby mezi různými operacemi. Alternativní operace je automaticky vytvořena, pokud lze požadovanou položku doplnit několika způsoby: např. více operací vyrábějící položku, více prodejců této položky, více zdrojových lokací distribučních příkazů, volba mezi výrobou položky nebo jejím zakoupením apod. Více zde. Vzájemně alternativní operace lze také nastavit jako podoperace stejné nadřazené operaci tohoto typu.

Rozdělení

Tento typ operace plánuje proporcionálně výrobní požadavek nad podoperacemi, které se na operaci procentuálně podílejí. Podoperace, které se na této operaci podílejí budou mít tedy tuto operaci jako nadřazenou. Podíl operace se definuje pomocí pole Priorita. Není potřeba, aby součet všech podoperací dával dohromady číslo 100, APS vypočítá procenta na základě váhy každé operace.
(info) V případě, že je některá z podoperací neproveditelná, není nadřazená operace dokončena.

Příklad operace typu rozdělení

Následující operace Výroba poličky typu Rozdělení je rozdělena do tří dílčích operací (Výroba poličky (1) se podílí na této operaci z 10%, Výroba poličky (2) z 40% a Výroba poličky (3) se podílí na této operaci z 50%).


K těmto dílčím operacím vytvoříme odpovídající materiálové toky. Každá z operací spotřebovává dřevěnou desku a vyrábí poličku:


Výroba 10 ks poličky se tedy rozdělí následujícím způsobem (dle toho se přizpůsobí i délka trvání jednotlivých operací):

Sekvence

Představuje sekvenci podoperací, které se postupně provádějí. O pořadí provádění podoperací rozhoduje jejich priorita. Tyto podoperace mají následující vlastnosti:

  • každá podoperace může spotřebovávat položky z jednoho nebo více zásobníků,
  • typ každé podoperace musí být buď fixní čas nebo proměnný čas,
  • nadřazená operace žádné položky nespotřebovává ani neprodukuje.
Příklad operace typu sekvence

V následujícím příkladu máme 4 operace:

Operace Výroba desky hranatého stolu je typu Sekvence. Tato "virtuální" operace je složena z podoperací prováděných v pořadí daném prioritou podoperací. Tyto podoperace mají tedy jako nadřazenou operaci Výroba desky hranatého stolu.
Prioritu operace Broušení dřevěné desky hranatého stolu nastavíme jako 1, jelikož půjde o první operaci v rámci této sekvence. Operace je typu Proměnný čas, to znamená, že doba jejího trvání (Doba trvání za jednotku) závisí na počtu vyráběných kusů.
Operace Lakování desky hranatého stolu je druhá v pořadí v sekvenci, její prioritu nastavíme tedy na 2. Tato operace je také typu Proměnný čas.
Operace Sušení desky hranatého stolu je třetí v pořadí, nastavíme tedy její prioritu na 3. Operace je typu Fixní čas a tudíž se její doba provádění (Doba trvání) nemění v závislosti na počtu položek. Nezáleží totiž na tom, zda budeme sušit 1 kus nalakované desky nebo 100 ks.


Nyní je potřeba vyplnit příslušné materiálové toky. Všechny operace kromě nadřazené operace (Výroba desky hranatého stolu) mohou spotřebovávat a produkovat položky. Vyrábět položky mohou všechny podoperace (může se jednat o vedlejší produkty vzniklé při této operaci, např. odpad).


První podoperace v pořadí (Broušení dřevěné desky hranatého stolu) spotřebovává dřevěnou desku a zároveň produkuje nějaký odpad. Finální položka (Deska hranatého stolu) je vyráběna poslední operací v sekvenci, tj. Sušení desky hranatého stolu. Poslední operace zároveň produkuje také odpad. V tomto případě je nutné u materiálového toku indikovat, že se nejedná o hlavní položku vyráběnou operací, ale o vedlejší produkt (zaškrtnutím příznaku Vedlejší produkt).

Na základě těchto materiálových toků dojde k vyplnění položek u operací:


Jako položka i hlavní položka u nadřazené operace Výroba desky hranatého stolu je Deska hranatého stolu. Položka je vyplněna na základě položky materiálového toku poslední podoperace v sekvenci (Sušení desky hranatého stolu), která není vedlejším produktem.
Hlavní položka podoperací odpovídá položce, kterou vyrábí celá sekvence, tedy Deska hranatého stolu.






  • Žádné štítky