Obecné informace

Evidence Konfigurační matice je tabulkové zobrazení a na řádcích se nacházejí jednotlivé konfigurační matice obsahující seznam pravidel, která vymezují náklady a dobu trvání mezi jednotlivými konfiguracemi zdrojů (např. čištění stroje, jeho kalibrace atd.). Pravidla se vyhodnocují postupně, počínaje pravidlem s nejnižší hodnotou priority. Je-li nalezeno odpovídající pravidlo, je aplikováno a další pravidla se již nevyhodnocují. Není-li pravidlo nalezeno, nedojde ke konfiguraci.

Pravidla jsou definována pomocí regulárních výrazů (více zde https://www.debuggex.com/cheatsheet/regex/javascript) ve tvaru "Předchozí konfigurace" do "Nová konfigurace". Pravidlo je aplikováno v případě kdy aktuální konfigurace zdroje odpovídá tomuto pravidlu.

Oprávnění uživatelé systému mají k dispozici standardní akce pro práci se záznamy (např. založení a editace konfigurační matice aj.), více viz kapitola Základní akce pro práci se záznamy. Možnosti filtrování jsou uvedeny v kapitole Filtrování dat.

Evidenci Konfigurační matice lze spustit z navigačního panelu volbou sekce Kapacity > Konfigurační matice.

Příklad konfigurační matice

V následujícím příkladu máme zdroj lakovací linku. Dojde-li ke změně barvy na lince, je potřeba časová rezerva na vyčištění linky před dalším lakováním. Konfigurace potřebné ke změně barvy na lince lze popsat pomocí konfigurační matice. 

Výchozí konfigurace ve které se zdroj nachází na počátku je "bílá", linka tedy ve výchozím nastavením lakuje bílým lakem.


Konfigurační matice lakovací linky je složena z následujících pravidel vyjádřených pomocí regulárních výrazů:


Číslo konfiguracePředchozí konfiguraceNová konfiguraceDoba trváníNákladyPriorita
1světle (.*)\130m5,0010
2zelená.*1h10,0020
3červená.*2h20,0030
4bílá.*3h30,0040
5černá.*4h40,0050
6žlutá.*5h50,0060
7modrá.*6h60,0070
8.*.*10h500,0080

Dále máme operace vyrábějící různě barevné židle. K těmto operacím existují zdroje operace, které využívají lakovací linku. U každého záznamu zdroje operace je uveden stav konfigurace, ve kterém se zdroj musí nacházet, aby mohla být operace na zdroji provedena.

Pokud budeme chtít nyní vyrábět například bledě modrou židli, bude použita konfigurace č. 4 s dobou trvání 3 hodiny. Výchozí konfigurace zdroje je totiž "bílá". Předchozí konfigurace č.4 odpovídá přímo řetězci "bílá" a výraz .* v řádku Nová konfigurace značí libovolný řetězec.

Nyní se zdroj nachází v konfiguraci "světle modrá". Pokud bychom nyní chtěli vyrábět modrou židli, bude použita konfigurace č. 1. Předchozí konfigurace odpovídá řetězci "světle (.*)" složeným z řetězců "světle " za kterým následuje libovolná skupina (.*). Nová konfigurace \1 odkazuje na skupinu (.*).

Všechny možné nastalé případy jsou popsány následující tabulkou:


Nová konfiguracečernámodrázelenásvětle modrásvětle zelenáčervenábílážlutá
Předchozí konfigurace








černá

4h4h4h4h4h4h4h
modrá
6h
6h6h6h6h6h6h
zelená
1h1h
1h1h1h1h1h
světle modrá
10h30m10h
10h10h10h10h
světle zelená
10h10h30m10h
10h10h10h
červená
2h2h2h2h2h
2h2h
bílá
3h3h3h3h3h3h
3h
žlutá
5h5h5h5h5h5h5h

Tabulka všech možných konfigurací zdroje vyhodnocena na základě jeho konfigurační matice a zdroje operací je uvedena na formuláři vybraného zdroje. 


Zdroj konfiguračních pravidel

Poznámka

Tato funkcionalita je dočasně nedostupná!

U konfiguračních pravidel lze také uvést zdroj potřebný ke konfiguraci. V našem případě to bude technik, který bude čistit lakovací linku.

Zdroj využitý u konfiguračních pravidel musí být vždy neomezený! Tzn. nemá zaškrtnut příznak Omezeno (viz Struktura formuláře zdroj).

Okno dávkování operací

Poznámka

Tato funkcionalita je dostupná pouze v enterprise verzi softwaru.

Pomocí oken dávkování definovaných u operací lze snížit počet konfigurací mezi operacemi. 
Nastavíme-li okna dávkování na vysoké hodnoty, dojde ke seskupení stejných operací v rámci tohoto časového okna. Operace jsou tedy naplánovaný tak, aby bylo toto časové okno zaplněno. Díky tomu není potřeba tak často provádět jednotlivé konfigurace. Nevýhodou však je hromadění položek na skladu, jelikož jsou vyráběny s předstihem.

Nízké, případně nulové hodnoty dávkovacích oken mají naopak za následek nutnost častých konfigurací, kvůli čemuž může docházet ke zpoždění výrobních požadavků vlivem času nutného ke konfiguraci zdrojů.

  • Žádné štítky