Kapitola Struktura formuláře Pracovní příkaz obsahuje následující témata:

Obecné informace

Formulář Pracovní příkaz je rozdělen na následující záložky:

  • Informace
    • Základní informace o tomto pracovním příkazenapř. co je předmětem příkazu, omezení, odpovědnosti aj. Význam jednotlivých polí je popsán zde.
    • Protokoly
      • Seznam protokolů a jejich výsledků.
      • Seznam pracovních postupů u protokolů a jejich výsledků.
    • Zápis práce - Přehled skutečně odvedené práce při provádění tohoto pracovního příkazu aktuálně přihlášeného uživatele a ostatních uživatelů.
    • Náhradní díly - Přehled skutečně spotřebovaných náhradních dílů při provádění tohoto pracovního příkazu aktuálně přihlášeného uživatele a ostatních uživatelů.

Funkce na formuláři Pracovní příkaz

Následující tabulka popisuje funkce, které jsou k dispozici u formuláře Pracovní příkaz.

TlačítkoNázevVýznam

VyfotitUmožňuje připojit nově pořízenou fotografii. Více zde.

UpravitUmožňuje změnit parametry aktuálního záznamu.

Vyřešit protokolyRychlá volba pro vyřízení všech protokolů pracovního příkazu. Pracovní příkaz bude označen stavem Vyřízeno a výsledek bude nastaven na Vyřízeno. Více zde.
Vyřešit celý příkazRychlá volba pro vyřízení všech protokolů pracovního příkazu a jejich pracovních postupů. Pracovní příkaz bude označen stavem Vyřízeno a úkoly pracovního postupu budou označeny za splněné. Více zde.
Vyřešit pracovní postupRychlá volba pro vyřízení všech pracovních postupů protokolů pracovního příkazu. Úkoly pracovního postupu budou označeny za splněné. Více zde.
Zapsat do štítkuUmožňuje zapsat informace o plánu servisní činnosti tohoto pracovního příkazu do NFC štítku.
(info) Funkce je dostupná jen u pracovních příkazů, které představují výskyt z plánované servisní činnosti.

/

Play / StopSpustí počítání času pro zápis práce.

Zápis práce / Spotřeba náhradních dílůUmožňuje zapsat odvedenou práci / spotřebovat náhradní díly.

Zvýraznění a symboly na formuláři Pracovní příkaz

Následující tabulka popisuje význam barevného zvýraznění a symboly na formuláři Pracovní příkaz. 

Barva

Symbol

Název

Význam


Není kompletníAlespoň jeden protokol z pracovního příkazu nemá nastaven výsledek.

Je kompletníVšechny protokoly z pracovního příkazu mají nastavený nějaký výsledek.
-

NízkáPracovní příkaz s nízkou prioritou.
-

NormálníPracovní příkaz s normální prioritou.
-

VysokáPracovní příkaz s vysokou prioritou.
-

ReaktivníReaktivní kategorie servisní činnosti (např. havárie, porucha, závada, vada).
-

PreventivníPreventivní kategorie servisní činnosti (např. inspekce, modernizace, prevence, revize, údržba).
-

Jednorázový

Jednorázový pracovní příkaz, který vzniká založením nového příkazu nebo převzetí tiketu k řešení.

-

Pravidelný

Pravidelný pracovní příkaz naplánovaný na základě časového harmonogramu (více viz Uživatelská dokumentace desktopové aplikace TechIS kapitola Generátory pracovních příkazů).

-

Generovaný

Generovaný pracovní příkaz založený na základě generátorů pracovních příkazů (více viz Uživatelská dokumentace desktopové aplikace TechIS kapitola Založení plánu servisní činnosti).

Název pole / seznamuVýznam
NázevNázev tohoto pracovního příkazu. Tento atribut se zobrazuje v seznamech a slouží k základní orientaci mezi plány servisní činnosti. K vyplnění se přistupuje klepnutím do editačního pole.
Zahájení

Skutečné datum zahájení provádění tohoto příkazu.
(info) Pokud není uveden výsledek u všech protokolů tohoto pracovního příkazu, tak se do tohoto pole načítá plánované datum zahájení provádění tohoto příkazu.

Ukončení

Skutečné datum ukončení provádění tohoto příkazu.
(info) Pokud není uveden výsledek u všech protokolů tohoto pracovního příkazu, tak se do tohoto pole načítá plánované datum ukončení provádění tohoto příkazu.

Kategorie

Uživatel specifikuje z přednastaveného seznamu, o jaký typ příkazu se bude v tomto případě jednat. Výchozí kategorie příkazu jsou uvedeny níže. Výběr se provádí kliknutím na požadovanou položku z nabídky rozbalovacího seznamu.

  • Havárie - Mimořádná událost, respektive člověkem zapříčiněná nehoda či katastrofa, jež vedla ke zničení nebo poškození nějakého stroje, důležitého přístroje, budovy, technologického celku, k rozsáhlým ekologickým nebo hospodářským škodám apod.
  • Inspekce
  • Modernizace - Kombinace všech technických, administrativních a manažerských opatření prováděných za účelem zlepšení bezporuchovosti a/nebo udržovatelnosti a/nebo bezpečnosti objektu beze změny jeho původní funkce.
  • Porucha - Pracovní příkaz prováděný z důvodu trvalé nebo dočasné vyčerpání schopnosti majetku (např. určitého prvku) plnit požadavky na něho kladené, které zhoršují jeho spolehlivost, případně snižují jeho bezpečnost, předpokládanou ekonomickou životnost, užitnou jakost apod. Jde o změnu konstrukce proti původnímu stavu. Může vzniknout jako důsledek vady, nebo z jiných příčin.
  • Prevence - Pracovní příkaz prováděný v předem stanovených intervalech nebo podle předepsaných kritérií a zaměřený na snížení pravděpodobnosti poruchy nebo degradace fungování majetku.
  • Revize
  • Údržba - Údržba prováděna v předem stanovených intervalech nebo podle předepsaných kritérií a zaměřená na snížení pravděpodobnosti poruchy nebo degradace fungování objektu
  • Závada, vada - Pracovní příkaz prováděný z důvodu nevhodného či nedokonalého provedení majetku, které může ovlivnit funkční způsobilost majetku. Jedná se o stav, který není změnou proti původnímu stavu. Majetek s vadou pak nemá vlastnosti vymíněné nebo obvyklé.
Priorita
PopisPodrobný textový popis tohoto pracovního příkazu. K vyplnění se přistupuje klepnutím do editačního pole.
Štítky

Začněte psát k nalezení štítku.

(info) Nový štítek lze založit pouze v desktopové aplikaci TechIS (více viz Uživatelská dokumentace TechIS, Štítkování záznamů).

Typ příkazu

Typy pracovních příkazů:

  • Jednorázový - Jednorázový pracovní příkaz, který vzniká založením nového příkazu nebo převzetí tiketu k řešení.
  • Pravidelný - Pravidelný pracovní příkaz naplánovaný na základě časového harmonogramu (více viz Uživatelská dokumentace desktopové aplikace TechIS kapitola Generátory pracovních příkazů).
  • Generovaný - Generovaný pracovní příkaz založený na základě generátorů pracovních příkazů (více viz Uživatelská dokumentace desktopové aplikace TechIS kapitola Založení plánu servisní činnosti).
StatusStav tohoto příkazu v rámci jeho životního cyklu. Ve výchozím nastavení toku činností, požadavky začínají stavem Aktuální. Pole nelze editovat. Hodnota se doplňuje automaticky po prvním uložení záznamu. Význam jednotlivých stavů je popsán zde.
Výsledek

Souhrnný výsledek tohoto příkazu. Pole nelze editovat. Hodnota se doplňuje automaticky na základě zápisu výsledků.

  • Čeká - Ani jeden protokol z pracovního příkazu nemá zadaný výsledek.
  • Rozpracováno - Alespoň jeden protokol z pracovního příkazu nemá výsledek.
  • Vyřízeno částečně - Všechny protokoly z pracovního příkazu mají výsledek a alespoň jeden z výsledků není úspěšný tzn. Neprovedeno, Plánované vynechání, Zjištěna nesrovnalost, Zjištěna závada.
  • Přeskočeno - Všechny protokoly z pracovního příkazu mají uveden výsledek Plánované vynechání.
  • Vyřízeno - Všechny protokoly z pracovního příkazu mají výsledek a všechny jsou úspěšné tzn. OK.

(info) Výsledek provedení příkazu za každý majetek zvlášť lze dohledat na protokolu pracovního příkazu.

Odpovědná osobaOdpovědná osoba za provádění celého tohoto příkazu (nemusí být stejná jako osoba, která příkaz skutečně vykoná). Odpovědná osoba se automaticky předvyplní na základě prvního vybraného majetku. Výběr se provádí kliknutím na požadovanou položku z nabídky rozbalovacího seznamu.
Odpovědná organizaceOrganizace odpovědná za provádění tohoto příkazu. Automaticky se předvyplní na organizaci, která je nastavena jako provozovatel systému TechIS. Výběr se provádí kliknutím na požadovanou položku z nabídky rozbalovacího seznamu.
Zdrojový tiketVazba tohoto příkazu na tiket. Pole nelze editovat. Hodnota se doplňuje automaticky na základě převzetí tiketu k řešení.
Majetek

Seznam majetku, který je předmětem tohoto příkazu.
(info) Majetek lze zadat načtením QR kódu, klepněte na ikonu .

  • Žádné štítky