Kapitola Šablony servisní činnosti obsahuje následující témata:

Obecné informace

K naplánovaným servisním činnostem můžete nejen připojovat již předpřipravené pracovní postupy, ale v systému TechIS si také můžete připravit sofistikované šablony. Po přiřazení šablony k danému majetku je automaticky naplánována servisní činnost dle jednotlivých položek šablony.

Pro jednotlivé položky v rámci šablony lze nastavit způsob pojmenování a zajistit tak větší přehlednost v plánech servisní činnosti.

Založení a editace šablony servisní činnosti se provádí na stejném formuláři. Význam jednotlivých polí je popsán v kapitole Struktura formuláře šablony servisní činnosti.

Oprávnění uživatelé systému TechIS mají k dispozici standardní akce pro práci se záznamy (např. založení a editace šablony servisní činnosti aj.), více viz kapitola Základní akce pro práci se záznamy. Možnosti filtrování jsou uvedeny v kapitole Filtrování dat.

Struktura formuláře Šablona servisní činnosti

Založení a editace šablony servisní činnosti se provádí v modifikovaném zobrazení na formuláři Šablona servisní činnosti. Význam jednotlivých polí formuláře Šablony servisní činnosti je popsán v tabulce níže.

Název poleVýznam
NázevPojmenování této šablony, podle které je pak v rámci systému TechIS možné přiřazovat pravidelný pracovní příkaz. Typicky by měl název obsahovat identifikaci typu nebo skupiny majetku, ke kterým se dané nastavení pracovního příkazu váže. Uživatel pak v aplikaci jednoduše identifikuje, zdali je ta-která šablona vhodná.
PopisPodrobnější popis této šablony.
Položky šablony údržby

Novou položku šablony servisní činnosti založíte přes tlačítko Nový umístěné na nástrojové liště sekce Položky šablony servisní činnosti. Popis formuláře Položka šablony servisní činnosti je uveden v textu níže.

Struktura formuláře Položka šablony

Význam jednotlivých polí formuláře Položka šablony je popsán v tabulce níže.

Název poleVýznam
Způsob pojmenováníVýchozí způsob pojmenování pro všechny pracovní příkazy, které vzniknou na základě této přiřazené šablony. Mechanismus automatického pojmenování je popsán v kapitole Automatické pojmenování záznamů.
Kategorie příkazu

Uživatel specifikuje z přednastaveného seznamu, o jaký typ servisní činnosti se bude v u tohoto pracovního příkazu jednat. Výchozí možnosti jsou uvedeny níže. Oprávněný uživatel může přidat další možnosti. Výběr se provádí kliknutím na požadovanou položku z nabídky rozbalovacího seznamu.

  • Havárie - Mimořádná událost, respektive člověkem zapříčiněná nehoda či katastrofa, jež vedla ke zničení nebo poškození nějakého stroje, důležitého přístroje, budovy, technologického celku, k rozsáhlým ekologickým nebo hospodářským škodám apod.
  • Inspekce
  • Modernizace - Kombinace všech technických, administrativních a manažerských opatření prováděných za účelem zlepšení bezporuchovosti a/nebo udržovatelnosti a/nebo bezpečnosti objektu beze změny jeho původní funkce.
  • Porucha - Údržba prováděná z důvodu trvalé nebo dočasné vyčerpání schopnosti technologie nebo zařízení (např. určitého prvku) plnit požadavky na ni kladené, které zhoršují její spolehlivost, případně snižují její bezpečnost, předpokládanou ekonomickou životnost, užitnou jakost apod. Jde o změnu konstrukce proti původnímu stavu. Může vzniknout jako důsledek vady, nebo z jiných příčin.
  • Prevence - Údržba prováděna v předem stanovených intervalech nebo podle předepsaných kritérií a zaměřená na snížení pravděpodobnosti poruchy nebo degradace fungování objektu.
  • Revize
  • Závada, vada - Údržba prováděná z důvodu nevhodného či nedokonalého provedení technologie nebo zařízení, které může ovlivnit funkční způsobilost technologie. Jedná se o stav, který není změnou proti původnímu stavu. Technologie s vadou pak nemá vlastnosti vymíněné nebo obvyklé.
Název

Název pracovního příkazu, který vznikne na základě této přiřazené šablony. Pojmenování by mělo být voleno s ohledem na to, že pracovní příkazy, které vzniknou, budou nést (ve výchozím nastavení) toto pojmenování jako součást svého názvu. Doporučuje se proto použití jednotného čísla.

Příklad:
Pokud bude preventivní údržba v dané šabloně pojmenována například "Výměna oleje" bude pracovní příkaz vzniklý na základě přiřazení této šablony např. k lisu "L 100/3" nést výsledný název "Výměna oleje - L 100/3".

Pracovní postupPracovní postup, podle kterého bude vykonán pracovní příkaz odvozený z této položky šablony. Více viz kapitola Číselníky servisní činnosti.
Dopad na majetek

Vliv tohoto pracovního příkazu na práce uživatele. Výchozí možnosti jsou uvedeny níže. Oprávněný uživatel může přidat další možnosti. Výběr se provádí kliknutím na požadovanou položku z nabídky rozbalovacího seznamu.

  • Bez omezení, za plného provozu
  • S částečným omezením
  • Mimo provoz.
PopisPodrobnější popis tohoto pracovního příkazu.
Způsob opakování

Výběrem z nabídky zvolte jeden z podporovaných typů intervalu opakování. V kombinaci s hodnotou zadanou v poli Perioda opakování je definována délka jednoho cyklu pracovního příkazu. Pokud nezvolíte žádný typ ze způsobu opakování (volba "(nezadáno)", bude po aplikování této šablony na majetek tento příkaz evidovaný jako jednorázový. Výběr se provádí kliknutím na požadovanou položku z nabídky rozbalovacího seznamu:

  • (nezadáno)
  • Denně
  • Týdně
  • Měsíčně
  • Ročně

Příklad:
V poli Způsob opakování je zvoleno Týdně a u pole Perioda opakování je zadána hodnota 2. Ve výsledku to tedy znamená, že pracovní příkaz bude prováděn každé 2 týdny počínaje dnem přiřazení šablony k majetku nebo jiným datem zadaným uživatelem systému při přiřazení této šablony (viz akce Aplikování šablony servisní činnosti na majetek).

Typ plánováníVýběrem z nabídky zvolte jeden z podporovaných režimů výpočtu následujícího pracovního příkazu podle plánu, více viz kapitola Pevný a plovoucí plán.
Perioda opakování

Perioda opakování definuje v kombinaci se zvolenou hodnotou v poli Způsob opakování délku jednoho cyklu pro provádění pracovního příkazu.

Tolerance

Časová tolerance pro provádění jednotlivého příkazu (po uplynutí času konce provádění příkazu + tolerance je vyžadováno zadat zdůvodnění zpoždění). Vyplňujte ve formátu HH:MM:SS.

Příklad:
Tolerance bude nastavena na 01:00:00 tzn., že po uplynutí času konce provádění příkazu + 1 hodiny, bude muset uživatel provádějící příkaz zadat do systému zdůvodnění zpoždění.

Posun oproti začátku plánu

Posun data provádění prvního příkazu (ve dnech) vůči referenčnímu datu (datum posledního provedeného příkazu).

  • Pokud je hodnota nastavena na 0, bude při aplikaci šablony na majetek nastaveno Datum začátku provádění pracovního příkazu na aktuální datum (tzn. nyní).
  • Pokud je hodnota větší než 0, bude při aplikaci šablony na majetek posunuto Datum začátku provádění pracovního příkazu o N-násobek intervalu opakování (tzn. nyní + N x interval opakování).
  • Pokud je hodnota NULL (není zadáno), bude při aplikaci šablony na majetek posunuto Datum začátku provádění pracovního příkazu na výchozí referenční datum. (tzn. nyní + 1 x interval opakování).

 

V následující tabulce jsou uvedeny všechny výše uvedené varianty na konkrétním příkladu.

Aktuální datumZadaný posun oproti začátkuNastavené datum začátku provádění pracovního příkazu
1.1.2015NULL (není zadáno)1.2.2015
1.1.201501.1.2015
1.1.201511.2.2015
1.1.201521.3.2015
Je zadán přesný časPříznak o tom, že má být při použití šablony nastaven i čas zahájení a trvání provádění tohoto pracovního příkazu.
Doba trváníBěžná doba trvání při provádění tohoto pracovního příkazu. Pole je aktivní až po zaškrtnutí příznaku Je zadán přesný čas.
Hodina/minuta zahájeníČas zahájení provádění tohoto pracovního příkazu je vyjádřeno. Pole je aktivní až po zaškrtnutí příznaku Je zadán přesný čas.
Úkoly pracovního postupuÚkoly pracovního příkazu, které je nutné splnit při provádění tohoto příkazu. Úkoly se načítají automaticky po výběru hodnoty pole Pracovní postup.
  • Žádné štítky